Wernisaż wystawy „Narcyz” Martyny Zaradkiewicz

Galeria Sztuki Tętno we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Narcyz” Martyny Zaradkiewicz. Wernisaż odbędzie się 12 maja 2017 roku o godzinie 18:00.

Gdy wypowiadam słowo „narcyz” przed moimi oczami pojawia się kwiat, następnie obraz Echo i Narcyz John Williams Waterhouse ‚a oraz Śmierć Narcyza Caravaggia – ostatnia klatka to anonimowy, współczesny człowiek zapatrzony we własną wizję sukcesu.

Zgłębiając temat szukam powiązań między interpretacją mitu o pięknym młodzieńcu – osobowością narcystyczną a kwiatem. Najważniejszą sceną legendy jest dla mnie moment, gdy Narcyz umiera zakochany we własnym odbiciu. Początkowo nie rozpoznając się, widzi nieznajomego chłopca, jednak gdy uświadamia sobie, że patrzy na własne odbicie – zauroczenie nie mija, cierpi czerpiąc przyjemność z idealnej wizji siebie samego. Umiera zamieniając się w kwiat. Narcyz – kwiat zawiera substancje trujące, chroniące przed szkodnikami, ale również niszczące inne rośliny.

W swojej instalacji chcę przedstawić proces obumierania i fascynacji ideałami, wizjami siebie. Świat Narcyza jest światem infantylnym, przerysowanym widzianym z perspektywy dziecka, to odgrywanie roli. Chyba jedynym ratunkiem dla Narcyza jest właśnie śmierć – śmierć wizji samego siebie.

Martyna Zaradkiewicz

Ta wystawa jest o doskonałości i wyjątkowości. O tym co może się wydarzyć, gdy pozornie kochamy samych siebie. O prywatnych fascynacjach ideałami, procesie ich wzmacniania i obumierania. O narcystycznym borderline, który staje się niechybnie osobowością naszych czasów. O wizerunku tożsamości, nielubieniu i ocenianiu siebie, codziennej grze i o kontroli. O idealizacji własnego wyobrażenia i o pięknie jego zakłócania. O rozpoznawalności, nadzwyczajności i popularności.

Z pokazywanych instalacji i prac artystki Martyny Zaradkiewicz tworzą się kolejne wnioski. Rozpadające się ideały o narcystycznym pięknie, systemie, życiu. Promocja wzorców gwałtownej konsumpcji powoduje potrzebę posiadania i statusu, a zmagania wolnorynkowej kultury sprzyjają produkcji narcyzów, których wyciska się do ostatniej kropli krwi.

Czy Narcyzowi uda się odnaleźć tożsamość prawdziwą – niedającą się zakwestionować, niewymagającą lustra….?

Monika Muszyńska, historyk sztuki

Martyna Zaradkiewicz – Współwłaścicielka Galerii Sztuki Tętno, malarka, działaczka, artterapeuta, nauczyciel. Dyplom na Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, 2013. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych, chętnie angażuje się w akcje i projekty artystyczne.

NARCYZ / Martyna Zaradkiewicz

12 Maj 2017 – 30 Maj 2017

Galeria Sztuki Tętno, Wrocław

wernisaż 12 Maj 2017 godz. 18:00

opieka kuratorska: Monika Muszyńska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *