XIX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Od kuchni”

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na XIX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem

Od kuchni

Podczas dwóch majowych weekendów wyruszymy w smakowitą kuchenno-kulinarną podróż po 11 wyselekcjonowanych zabytkach Małopolski. Poszukamy między innymi salinarnych śladów i wątków w Bochni, sprawdzimy, jak smakują potrawy z XVII-wiecznego kulinarnego bestselleru Stanisława Czernieckiego, zajrzymy do frydmańskich piwnic winnych, a także odwiedzimy najdonioślejszą stołówkę kombinatu w Nowej Hucie, w której jadali zarówno prości robotnicy, jak i przywódcy krajów socjalistycznych. Wejdziemy też kuchennym wejściem do ukrytych przed widzami pomieszczeń Teatru Słowackiego i Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, w tym byłego hotelu Cracovia.

Gwarantujemy niesamowite doznania kulturalne i kulinarne podczas autorskich oprowadzań, tematycznych spacerów, warsztatów i pokazów kulinarnych. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i okazji do spróbowania lokalnych przysmaków podczas kiermaszów.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedyne w swoim rodzaju coroczne święto zabytków, prezentujące bogactwo kulturowe regionu. W czasie dwóch weekendów bezpłatnie udostępniamy kilkanaście tematycznie dobranych zabytków, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, o których opowiadają ich gospodarze i pełni pasji przewodnicy.

Tegoroczne zabytki:

20–21 maja
Samotnia artystów – dawna pracownia ceramiczna Heleny i Romana Husarskich w Krakowie
Centrum Administracyjne kombinatu w Nowej Hucie
Dwór Feillów w Woli Zręczyckiej
Zamek w Wiśniczu
Zabudowa Bochni

27-28 maja
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Kościół i klasztor Braci Kapucynów w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
Wieś Frydman na Spiszu
Architektura uzdrowiskowa Szczawnicy
Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej

Podczas Dni Dziedzictwa będziemy rozdawać specjalnie przygotowaną publikację autorstwa Wojciecha Nowickiego – pisarza, dziennikarza i krytyka kulinarnego. Nie zabraknie też słodkich niespodzianek dla najmłodszych.

Udział we wszystkie wydarzeniach jest bezpłatny; w niektórych przypadkach wymagana jest rezerwacja miejsc.

Więcej informacji na stronie: dnidziedzictwa.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *